ENTEGRE TESİS YÖNETİMİ
Kalite Kontrol Hizmetleri
Kalite kontrol hizmetleri, müşterilerin bir ürün ya da hizmet alımı sonrasında yaşanan aksiliklerden dolayı mağdur duruma düşmemesi için büyük önem teşkil etmektedir. Müşteri, bir ürün ya da hizmet aldıktan sonra aldığı ürün ya da hizmetin hatalı olduğunu düşünüyorsa, kalite kontrol hizmeti sayesinde ürünün tekrar işleme alınmasını sağlayabilir.
Kalite kontrol hizmetleri kapsamında müşterilerin teslim aldığı hatalı ürünler, tamir edilmeye uygun ortamlarda tekrar işleme alındıktan sonra bir değerlendirme sürecinden geçer. Bu değerlendirme sürecinden sonra eğer ürün, müşterinin dediği gibi hatalı çıkarsa duruma göre iade ya da değişim süreci başlamaktadır.
Bunlar dışında kalite kontrol hizmetlerinin en temel görevi, herhangi bir ürünü kalite planlarına uygun bir şekilde girişini yapmak ve daha sonra ara ve final olmak üzere kontrollerini sağlamaktır. Bu süreç boyunca departmanda çeşitli notlar tutulur ve iş akışının düzeni sağlanır. Müşterilere hatalı ürünler gitmesi takdirde ise ürün gerçekten hatalı olursa iade ya da değişim yapılabilir
Kalite Kontrolünün Amacı Nedir?
Kalite kontrol departmanının birden fazla amacı bulunur fakat en temel amacı, şirketi kalkındırmaktır. Bunu da üretilen ürünlerinin kalitesinin yüksek olmasını sağlayarak yapar. Kalite kontrol süreci, birçok farklı aşamadan oluşmaktadır. Daha çok süreç idaresi olarak da bilinen kalite kontrol hizmetleri, temelde şirketin tasarladığı ürünleri kaliteye ters düşmemesi açısından kontrol etmekle görevlidir.
İşyerlerinin ürettiği ürünler, belli bir kalite planına göre üretilse de her ürün, bazen aynı kalitede olmayabiliyor. Düşük kalitede olan ürünler, müşterinin beklentisini karşılamayacağı için bu tarz durumlar, şirket prestijine zarar vermektedir. Bu yüzden kalite kontrol hizmetleri departmanı, şirketin kalkınmasında büyük rol oynar.
Kalite Kontrol Hizmetlerinin Faydaları
Bunlar dışında kalite kontrol hizmetleri sayesinde üretimde kalitesizliğin önüne geçmek mümkündür. Ayrıca az bir maliyet ile kaliteli muayene sistemi oluşturulması ve bu sistem üzerinden ürünlerin kalite kontrolünün yapılması mümkündür.
Şirketin tasarladığı ürünler arasında bazen beklenen kalitenin dışında kalan ürünler de olabiliyor. Bu gibi durumlarda kalite kontrol hizmetleri, beklentinin dışında kalan ürünleri önceden tespit ediyor ve hatalı parça sayısını azaltarak şirketin tasarruf etmesini sağlıyor.
Son olarak işçi ve makinenin zaman kaybetmesini de önleyen kalite kontrol hizmetleri, üretimin artmasını da sağlamaktadır. Görüldüğü üzere kalite kontrol hizmetleri, şirkete her açıdan fayda sağlamaktadır ve bu yüzden en önemli departmanlar arasında yer alır.
Kontrol Sürecinin Aşamaları
Kalite kontrol süreci, farklı aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaların başında süreç boyunca kullanılacak ölçü biriminin seçilmesi vardır. Daha sonrasında ise performans ve amaç ölçütleri belirlenir. Hemen ardında da kontrol konusu belirlenir ve performans ölçümü yapılır. Bundan sonra hatalı çıkan ürünler kenara ayrılır. Ayrıca bazı durumlarda müşterilerden gelen hatalı ürün şikayetleri de değerlendirilir ve değişim süreci başlatılabilir.