İNSAN KAYNAKLARI HİZMETLERİ
ÖLÇÜM HİZMETLERİ
Ölçüm hizmetleri noktasında sizlere alanında uzman, eğitimli ve sertifikaları çalışanlarımız ile destek sağlamaktayız. Ekipmanlı basit teknik ölçümler haricinde laboratuvar ortamında da sizler için detaylı teknik ölçümler yapmaktayız.
Ölçüm hizmetleri noktasında ilk olarak sizlere CMM’nin tanımını yapmamız gerekir.
CMM’i Tanıyalım
CMM’nin açılmı Coordinate Measurement Machines’dir. Coordinate Measurement Machines’in Türkçe anlamı, Koordinat Ölçüm Makineleri anlamına gelir.
Koordinat ölçme sistemi olarak tanımlanan ölçüm makinasında, Kartezyen koordinatına istinaden ölçüm sağlanmaktadır. Sistem X, Y ve Z istikametinde hareket ederek, çok yönlü ölçüm imkanı için sistemin proba bağlı kafası, kendi etrafında 360 derece döner. Kafanın otomatik olarak yönlendirilmesi, bilgisayar kontrolü ile gerçekleştirilir. Parça üzerine temas halinde, otomatik olarak nokta alınır. Boyutsal ölçümlerin yapılabilmesi için elde edilen geometriler ve noktalar baz alınır. Ölçümler CAD datalı ve CAD datasız olarak yapılabilmektedir. Otomatik olarak devamlılığın devamını sağlayan CAD datalı ölçüm planlamasıdır. Yüksek hassasiyet içerisinde ölçüm yapabilen CMM tezgahları, 1 mikron ve altında ölçümler sağlayabilmektedir.
Tanılabilen CMM
Çalışma prensibi olarak iki CMM modeli de birbirinden izler taşır. İki cihaz da koordinat ölçme mantığına hakimdir. Ölçüm hizmetleri olarak bilinen taşınabilir CMM’lerde, eksen sayısı yükseldikçe hassasiyet düşer. Genllikle 6, 7 ve 8 eksenli sistemler, sinyal üreticiler ile gerekli veriye ulaşırlar.
Kotanın koordinatının elde edilebilmesi için, sistem ucunda yer alan prob ile yüzeyin temas ettirilmesi gerekir. Temas ettirilmesi aşamasında tetiğe basılarak, koordinat elde edilir. Elde edilen koordinatlar ile gerekli olan geometriler hazırlanarak işlem sağlanır.
CAD data olmasa da ölçüm çalışması yapılabilir.
Ölçüm Hizmetleri(CMM, Tanışanabilen CMM)
CMM ve Tanışınabilen CMM’nin kullanılabildiği alanların bir kaçını şu şekilde sayabiliriz; Ölçüm hizmetlerinde yer alan iki makina da arşivleme için fayda sağlamak için kullanılabilir. İlgili ürünlerin performanslarına katkı sağlamak ve geliştirmek için kullanılabilir. Zarar görüş ve eskimiş olan parçaların deplasman ve deformasyon işlemleri için analiz yapmak amacı ile tercih edilebilir. Rekabet halinde olunan ürünler üzerinde incelemeler yapılabilmesi için data çıkartma aracı olarak kullanılabilir. Orijinal olarak hazırlanan tasarımların yetersiz kaldığında, geliştirme amacı ile kullanılabilir. Orijinal üretici olarak ilgili ürünü üretmeyi bıraktıysa, 2D ve 3D olarak istenilen ürünün dökümanyarı çıkartılabilir. Rekabet halinde olunan bir ürün var ise, iyi ve kötü yanlarının tümüyle görülebilmesi için kullanılabilir.
Çözüm ortağınız olarak sizlere, laboratuvar ortamı gerektiren konularda ve benzer ölçüm hizmetleri alanında destek vermekteyiz.