İNSAN KAYNAKLARI HİZMETLERİ
Personel Seçme ve Yerleştirme
Personel seçme ve yerleştirme süreci stratejik insan kaynakları sürecinin son derece önemli bir parçasıdır. İnsan kaynakları, örgütün bütünleşmesini sağlarken bir örgüt içerisinde insan kaynaklarının önemini bütünleşmenin derecesi belirlemektedir. Bu nedenle de insan kaynakları yaklaşımı strateji oluşturma ve strateji uygulama süreçleri ile harekete geçmeyi gerekli kılmaktadır. İnsan kaynakları sistemlerinde daha stratejik çözümler ve daha kaliteli sonuçlara ulaşmak adına kurum içerisinde daha güçlü bir yapı oluşturmak gerekmektedir. Bu kapsamda personel seçme ve yerleştirme süreçleri önemli hale gelmektedir.
Stratejik insan kaynakları uygulamaları çerçevesinde çift yönlü bir bütünleşmeden söz etmek muhtemeldir. Bu nedenle de örgüt içerisindeki kusursuz bir yapıyı tesis etmek adına stratejik insan kaynakları personel seçme ve yerleştirme süreçlerini incelemek gerekir. Şimdi gelin, personel seçme ve yerleştirme süreçleri ile ilgili detayları inceleyelim.
Personel Seçme ve Yerleştirme Süreci
Bir işletme için en önemli aşamalardan bir tanesi olan personel seçme ve yerleştirme süreci ile ilgili tüm detaylar aşağıdaki gibidir.
Keşif
Keşif sürecinde personellerin işe alımlarından önceki durumun incelenmesi gerekmektedir. Personel işe alımı öncesinde en kritik nokta şüphesiz ki iş tanımının gerçekleştirilmesidir. Hangi pozisyona personel alınacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda personel aranması kritik bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda firmanız için en doğru personelin bulunabilmesi için keşif sürecinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.
İşe Alım Süreci
Personelin hangi pozisyona alınacağı ve hangi vasıflara sahip olması gerektiği gibi önemli noktaların belirlenmesi ile birlikte işe alım süreci başlamaktadır. Bu doğrultuda niteliklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi gerçekleştirilir. İşe alım süreçlerinde yüksek bir performans elde edebilmek için doğru elemelerin gerçekleştirilmesi de çok önemlidir.
Değerlendirme ve Eşleştirme
En uygun personel adaylarının işe alımlarının gerçekleştirilebilmesi için doğru değerlendirme süreçlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada titizlikle gerçekleştirilen bir değerlendirme ve eşleştirme süreci ile kusursuz bir deneyim elde edilmesi mümkündür.
Personellerin görevlerine başlaması sonrasında da bir süre takibin ve değerlendirmenin yapılması gerekmektedir. Siz de personel seçme ve yerleştirme noktasında profesyonel bir destek arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek kusursuz bir deneyim elde edebilirsiniz.