Kalite Kontrol Hizmetleri

Kalite kontrol hizmetleri, bir hizmetin ya da ürünün alınması sonucu müşterinin herhangi bir sebepten mağduriyete uğramaması için hizmet vermektedir. Kalite kontrol hizmetleri aracılığıyla müşteri, aldığı üründe hata olduğunu düşünüyorsa ilgili ürünün ya da hizmetin tekrardan kontrolünün yapılmasını sağlar.

Kalite kontrol hizmetleri bünyesinde, teslim alınan problemli ürünler tekrardan işleme alınarak kontrol edilir. Eğer müşterinin dediği gibi bir hata görüntülenirse müşterinin de görüşü alınarak değişim veya iade süreci başlar.

Ayrıca kalite kontrol hizmetleri, müşterilere ürün gitmeden önce de kontrollerin yapılması işlemi olarak bilinmektedir. Kontrol süreci aşamaları ile ürünler denetlenir ve notlar alınır. Eğer müşteriye giden ürün yine de hatalı çıkarsa aide ya da değişim prosedürüne başlanır.

Neden Kalite Kontrol Yapılır?

Kalite kontrol departmanları birçok aşamaya yayılmaktadır. Temel amaç olarak şirketin kalkınmasını hedefleyen kalite kontrol departmanı, ürünlerin kalitesini arttırmayı amaçlar. Birçok kalite kontrol aşamalarından geçen ürünler, düzenli ve kaliteli olurlar.

Ürünlerin sürekli olarak aynı standartı yakalayamaması ilgili şirketin prestijine zarar vermektedir. Nitekim bu prestiji düzenli olarak yakalayabilmek için kalite kontrol kontrol departmanına ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle üretim firmalarında kalite kontrol departmanları yer almaktadır.

Kalite Kontrol Hizmetlerinin Yararları

Düşük bir bütçe ile kalite kontrol için ilgili alan oluşturulabilmektedir. Düşük bütçe ile oluşturulan bu alan, üretimdeki kaliteyi arttırarak şirkete yüksek kar marjları elde ettirebilmektedir. Ayrıca standart bir kalitenin yakalanması, düzenli müşterileri de beraberinde getirmektedir.

Kalite kontrol hizmetleri sayesinde verimsiz ürünler de farkedilir. Bu sayede ürünler tekrardan kaliteli hale getirilebilmektedir.

Kalite Kontrol Süreci

Kalite kontrol süreci birden fazla aşamadan meydana gelmektedir. Kalite kontrol aşamalarının ilki, kullanılacak ölçü biriminin belirlenmesidir. Akabinde, doğru performans ve hedef ölçütü belirlenir. Devamında ise, ilgili hedef doğrultusunda performans ölçümüne geçilir. Bu ölçüm sırasında kaliteli çıkan ürünler ve hatalı çıkan ürünler birbirinden ayrılır. Ayrıca müşterilerden gelen hatalı ürünler de bu aşamaya girerek tekrardan denetlenir.

Eğer müşterinin dediği gibi ürün hatalı çıkarsa, yine müşterinin isteği doğrultusunda ürün değiştirilir veya iadesi gerçekleştirilir. Kalite kontrol hizmetleri konusunda profesyonel bir destek almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#worksad #kalitekontrol #css #css1 #css2 #kalitekontrolekibi #kalitekontrollaboratuarı #güvenlik #üretim #üretimkontrol #üretimkontrolekibi #üretimtakip #hatasızürün #hatasizürün #kalitekontrolhizmeti #kalitekontrolhizmetleri #kalitekontrolhizmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.